Vektörel Nedir?

Vektörel, çalışmanın istenilen boyutlarda görsel bozulmaksızın orantılı bir biçimde büyütülüp orantılı bir biçimde küçültülmesine olanak tanıyan grafik kayıt biçimidir. Logonun vektörel olmasıyla öğeler bozulmaksızın küçültülür yine aynı şekilde bozulmaksızın sınırsız büyültülebilir. Aynı zamanda logo ve fontta kullanılan unsurların, tüm baskı işlerinde birebir uygulanabilmesi için gerekli olan bir formattır. Vektörel olmayan logoların, baskı işlerinde kaliteli olması için, yeniden çizilerek vektörleştirilmesi gerekir; ancak her görselin yeniden çizilerek vektörleştirilmesi mümkün olmayabilir.

Balon baskı sektöründe olmamız güncel logoları takip etmemize imkan tanır. Kişi ve firmaların kurumsal kimliğe değer vermesi ve tasarımcıların güzel işler çıkarması ile tasarımlar daha profesyonel görünümlere sahip olmuştur. Özellikle son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan el çizimi (hand draw) öğelerin mutlaka vektörelinin olması gerekir, çizimi mümkün olmayan çalışmalardandır.

Çizimi zor olan ikinci madde ise fontlardır. Ortalama bir grafik bilgisayarında 3.000-5.000 aralığında  yazı stili bulunur bu sebeple materyalde kullanılan font ile eşleştirmek oldukça zaman alıcıdır. Firma premium fonta sahipse logo ile birlikte gönderilebilir ya da  alternatif olarak yazılar convertlenebilir. Convertlemek yazıların çizimleştirilmesiyle ve bozulma durumunu ortadan kaldıran bir uygulamadır.


Baskılı balon için çalışmaların vektörel formatta gönderilmesi ön sunumu hızlandıracağı gibi balon baskı kalitesini de arttıracaktır. Adobe illustrator (ai)- Encapsulated Post Script (eps)- Corel Draw (cdr) bilinen vektörel programlardandır. Photoshop piksel tabanlı programdır, bu sebeple vektörel olarak değerlendirilmemektedir. Photoshop programından EPS çıktı alınmalıdır. Diğer vektörel programlardan pdf (*)  çıktı alınması da işlev görecektir.

(*)pdf
Salt okunur ve taşınabilir dosyalar oluşturan sayısal dosya kayıt biçimidir. Dosyanın biçimini muhafaza eden yapıda olduğundan, vektörel programlardan alınan pdf çıktılar vektörel nitelik taşır ve herhangi bir programda işlenebilir. Aynı zamanda diğer programlardan farklı olarak uygulama gerektirmeksizin ön izleme yapılabilir. Herhangi bir resmin ya da sayfanın pdf olarak dışa aktarılması onu vektörel yapmayacaktır. Ctrl ve mause scrool tuşu ile yaklaştırıldığında görselin pikseli bozulmuyorsa çalışma vektöreldir denilebilir.