Logonun Convertli olması Nedir

Bütün yazı ve şekiller noktalardan oluşur. Genel anlamda “yazı” genel kavramıyla aynı şeyi ifade etmiş olsa da herbir font, ayrı noktalardan ve karakterlerden oluşur. Böylelikle yapısal olarak farklılaşır. Ovallik, eğim, sertlik ve uzantılar fontları farklı kılar. Tercih edilen bir fontun bozulmaksızın kullanılması için vektörel programlarla şekilsel hale dönüştürülmesi gerekir. Bu dönüştürme işlemine ” convertlemek” denilir.

Dönüştürme işlemi yapılan fontlar grafik programlarınca şekil olarak algılanacak; birebir kullanıma imkan verecektir. Yukarıdaki grafikte yazı karakteri convertlenmiştir. Yazı kenarlarında konumlanan noktalar fontun- çizime dönüştürüldüğünü ifade eder. Böylelikle şekle dönüşen yazı stiline istenildiği gibi müdahale edilebilir.

Dönüştürme işlemi yapılamayan durumlarda çizgisel olarak algılanması gereken yazılar font olarak algılanacak ve işlem yapılacak bilgisayarda aynı fontların olmaması durumunda hata oluşacaktır. Farkedilmesi zor olması sebebiyle önemli bir detaydır.