Baskılı Balon Siparişlerinde Baskı Alanı

Logo Baskılı Balonlarda Dikdörtgen Görünüm & Kare Görünüm

Baskılı balon siparişi öncesi yapılan grafik çalışmaları ile siparişin nasıl görüneceğine dair ön sunum yapılır. Sunum aşamasında sıkça sorulan sorulardan birisi de logonun daha büyük yansıtılıp yansıtılamayacağı ile ilgilidir. Baskılı balon üzerindeki logoların görünümlerinin olabildiğince büyük yansıtılması, reklam amaçlı kullanılan ürün için önemsenmektedir.

Ön plana çıkarılmak istenen öğeye göre kişiye özel baskılı balon siparişi için özgür tasarım yapılabilmekte ve maksimum görünürlük kolaylıkla sağlanabilmektedir. Uygulanacak metin önem sırasına göre boyutlandırılır ve estetik bir görünüm yansıtılır.

Kısıtlı müdahale yapıldığı için daha çok logo baskılı balon siparişi verilirken logo tasarımına bağlı olarak boyut sorunu ile karşılaşılabilir. Farklı alan algısının oluşması yapılacak grafik çalışmalarıylave logonun müdahale edilebilirliğine bağlı olarak kısmen giderilebilir.

Logonun konumu yatay ise ve aşağıdaki grafikte belirtilen orta seviye & düşük seviye görünürlüğe sahip ise logo ile birlikte web sitesi, telefon, sosyal medya adreslerinin de kullanımı düşünülmelidir. Bu uygulama daha dolu bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Logo baskılı balon siparişlerinin ve uygulamalarının tamamının aynı alana basılmasına rağmen büyüklükte farklılıkların olması logo tasarımlarına bağlı olduğu kadar balon üzerindeki dizilimine de bağlıdır. Yapılan konumlandırmalarla, basılması istenen unsurlar önem sırasına göre farklı boyutlarda yansıtılarak kurumsal kimliğe uygun estetik tasarımlar oluşturulabilir.

Baskılı Balon Siparişlerinde Kullanılabilir Baskı Alanı ve En Yüksek Görünürlüğü Sağlama

Kullanılacak balon boyutuna göre değişiklik gösteren balon baskı alanının verimli kullanımı maksimum görünürlük için önemlidir. Baskılarda 12″ boyutunda balon kullanılır ve bunun için kullanılabilir alan max. 19*19 cmlik bir alandır. Logonun durumuna göre alan 15*15 cm’e kadar düşürülebilir. Bu alan metalik balonlarda 13*13; kalp balonlarda 11*11 cm’dir.

Yukarıdaki grafikte sol bölümde yıldız ile işaretlenen “kare karakter” kullanımlar logo baskılı balon için en uygun olanıdır. Salt logo kullanımında da logonun metinle birlikte kullanımında baskı alanından en verimli şekilde yararlanılır. Mesajların daha doğru iletilmesi için öğelerin konumlandırması oldukça önemlidir.

Baskı Alanının Verimli Kullanımı ve Konumlandırma Değişiklikleri

Logo Baskılı balon için uygulanabilir alan verimli kullanılmaya çalışılır. Dikdörtgen formattaki logoların görünümü ile kare formattaki logoların görünümü ve büyüklüğü farklıdır. Yatay logolardaki temel unsurun daha büyük kullanılması gerekliliğinden, orantı sağlanabilmesi için altına eklenecek yazıların daha küçük puntolarda kullanılması gerekir.

Grafikte de görüldüğü gibi dikdörtgen kullanımda, alanın uygun olmasına rağmen metin, logoya göre daha küçük kullanılmıştır. Bu uygulama ile logonun ön plana çıkması sağlanacaktır.

Logo çok geniş ise ve iki satıra bölünerek kullanılması mümkün ise baskılı balon grafik çalışmalarında mutlaka alternatif sunulur. Web siteleri gibi uzun ve boşluksuz metinlerin kullanılması logo imajına göre farklılaştırılarak daha büyük bir görüntü elde edilebilir.

Uygulamanın deforme olmaması için logo orantılı şekilde büyültülüp orantılı şekilde küçültülür. Şablon sınırına gelen nokta balonlarda baskı alanını ifade eder. Logo yatay dizilimdeyse ve sadece logonun kullanılması tercih ediliyorsa baskının küçük görünmesi kaçınılmazdır.

Tüm tasarımlar logonun durumuna göre çalışıldığından dolayı her baskılı balon siparişi için farklı büyüklükteki tasarımlar ortaya çıkar. Simetri ve orantının sağlanması için çalışmalar hassas bir şekilde yerleştirilir ve olabilir halleri ile sunulur.