İnfografik nedir?

İnfografik, bilgilerin görsel grafiklerle oluşturularak daha kısa, öz ve anlaşılır bir sunum haline getirilmesi için yapılan kurallı grafik kayıt biçimidir. Hazırlanan infografikler, uzun metinlerle ifade edilmek istenenin daha kolay anlaşılmasının sağlanması için gereklidir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

Yazıların okunması için, yazıya giriş düzeni, konuların işleyiş biçimi önemlidir. Uzun yazılarda insanlar öncelikle sayfadaki görsellere bakarlar ve anlaşılır gelmesi durumunda başa dönerek yazıya devam ederler. Özellikle teknik konuların ifade edilmesinde infografikler destekleyici, özetleyici nitelikte olduğundan yazılı unsurların akılda kalıcılığını arttırır.

İnfografik çalışmaların büyük çoğunluğunu, işletmeler tarafından faaliyet alanlarının bir çırpıda verilmesi için planlanan çalışmalar oluşturur. İşletmemizin faaliyet alanı olan logo baskılı balonlarla ilgili çalışma görseli yukarıdadır. Bir paragraf yazı ile ifade edilmesi mümkün olan faaliyet alanının sektöre özel ve renkli çözümler kelimelerinin büyük fontla öne çıkarılması ana vurguyu; diğer öğelerin ikon ve spot kelimelerle belirtilmesiyle de kullanım alanı en kısa şekilde özetlenmiştir.