Balon Üretimi

Lateks Balon Üretimi

Balon üretimi doğal lateksten yapılır. Lateks, kauçuk ağacından elde edilen beyaz renkteki öz sıvıdır birçok üründe kullanıldığı gibi balon üretiminde de kullanılır. Çeşitli renkler eklenerek lateks renklendirilir ve balon renkleri oluşturulur. Daha sonra istenilen form ve büyüklüklerde balon üretimi yapılabilir.

balon üretimi

Üretim İşleyişi ve Adımlar

Balon üretiminde prensip yarı akışkan özütün çeşitli karışımlarla sırayla işlenerek pişmiş şekilde mamul haline getirilmesidir. Üretim makinelerine takılan porselen ya da farklı malzemeden üretilen kalıplar kullanılır. Hattaki belli karışımlara sırayla banarak pişmiş şekilde makine hattından ayrılır. Dayanıklılık, esneklik ve olması gereken diğer standartların test ve analizi sürekli yapılır. Sağlık ve kalite standartlarına uygun üretimin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm aşamalar dikkatli ve özenli şekilde yerine getirilir.

Kalisan Lateks Ürünleri

Kalisan, yaptığı farklı formülasyon balonları müşterilerine sunarak gelen geri bildirimler doğrultusunda üretimini tam yuvarlak, opak, canlı tonlar ve sert olacak şekilde formülize ederek standartlaştırmıştır. Böylelikle yapılan balon süslemelerinde balonlar daha nizami ve simetrik durmaktadır. Detaylar için bakınız: Baskısız Balon

Kalisan’da Üretimi Yapılan Balon Renkleri

Kalisan’ın balon üretim fabrikasında birçok ürün ve renk üretilmektedir. Pastel renklerde beyaz, kırmızı, sarı, koyu mavi, çim yeşili, lila, turkuaz, lacivert, turuncu, koyu pembe, hardal, menekşe, limon yeşili, açık pembe, açık yeşil, somon, açık mavi, koyu yeşil, deniz köpüğü, krem, bebek pembe, bordo, ten rengi

Metalik renklerde altın, gümüş, sedef, kırmızı, koyu mavi, açık mavi, çim yeşili, sarı, açık pembe, koyu pembe, koyu yeşil, turuncu ve mor renklerde balon üretimi yapılır.

Mevcut balon renklerinin dışında bir talep olduğunda talep miktarına göre özel renk çalışılabilir. Renk tonuna göre 400 -800 bin adetlik sipariş için özel üretim yapılabilir. Aralıktaki miktarın fazla olmasının sebebi yapılacak rengin başka renklere çevrilebilirliğinin ne kadar mümkün olduğuyla ilgilidir.

Balon Üretiminde Kriterlerin Sağlanması

Dünyada sayılı balon üreticisi vardır. Birçok sektörde olduğu gibi, birim zamanda alınan üretim miktarının yüksek olması işletmenin sürdürülebilirliği için önemli; ancak lateks ürün gruplarında, özellikle kaliteli ve dayanıklı olması gereken bir ürün olan balonlarda, üretimi hızlandırmak belli bir limit dahilindedir.

Üretime alınacak renk için çok hızlı işlem yapılması mümkün değildir; hazırlanan boya ve karışım hatta alınmadan önce farklı sürelerde belirterek kontroller yapılır. Kullanılan herbir kimyasalın zamanlaması önemli olduğundan, güçlü bir takip ve otomasyon sistemi gerektirir.

Kalisan, homojenliğin kaybolmaması, istenen gramajın alınması ve sağlık standartlarının sağlanması için yüzlerce maddelik kontrol listeleri istisnasız uygular. Sahip olduğu sertifikalarla da kalite standartlarını belgelendirir.

Yerli Teknoloji & Yerli Üretim

Bir makinenin günlük 100 bin adet üretmesi yıllar önce olağanüstü bir durum olarak değerlendirilirken şuanda piyasa koşulları ve birçok değişkenin etkisiyle kabul edilebilir sayılar olarak değerlendirilmesi olanaksızdır. Her makinenin her formülasyona uygun olmadığı gerçekliliği de göz önüne alındığında sistemde özel projenin kullanılması kaçınılmazdır.

Kalisan kullandığı balon üretim makinelerini, oluşturduğu mühendis ve teknisyen ekibiyle kendisi geliştirir. Lateksin işlenme prensiplerine uygun şekilde verimli ve standart üretim sağlayacak teknolojileri hiçbir kurum ya da kuruluştan destek almaksızın geliştirilir, sektördeki tüm bilgi birikimini aktif kullanır. Tamamen yerel unsurlarla gerçekleştirilen yenilikler yerel ve yurt dışı pazarında firmamızı güçlü kılmaktadır.

Ürün Gamı

Üretimi yapılan balonlar baskılı ve baskısız olarak satışa sunulur. Açılışlarda süsleme amaçlı kullanılan ve zincir yapımında kullanılan baskısız dekorasyon balonları 4,0 -4,2 gr olarak üretilir ve mukavemeti yüksek ürün grubudur. İç mekan olarak satışa sunulan baskısız balonlar 3,2-3,3 gr ağırlığındadır ve sıcak olmayan havalar ile kış kullanımına uygundur.

12″ olarak üretilen metalik renk balonlar süsleme amacıyla iç mekanda kullanılabilir. Logo baskılı ve hazır baskılı balonlar için 3,2 -3,3 gr ağırlığında farklı hatta balon üretilir ve sadece balon baskı hattımız için kullanılır. Balon baskısında kullanılan balonların ayrıca Türkiye dışındaki baskılı balon üreticilerine satışı yapılır.

balon üretimi

Kalisan, balon baskı hattında Türkiye’de kullanılan temalı seri ürünler basılır. Bunlar nazar boncuklu, Ay Yıldız baskılı, puantiyeli gibi ürünlerdir. Ayrıca değişik dil ve temalarda farklı ülkeler için hazır baskılı ürünler yapılır. Bunların dışında iç piyasa için reklam amaçlı baskılı balon üretimi de yüksek kapasitelerde yapılır.

Minimum sipariş adeti 1.000 olan ve firmalara yapılan baskılı balon uygulamaları için logo baskılı balon sayfasını, küçük organizasyonlar için minimum 100 ade türetilen özel siparişleri de özel baskılı balon sayfasından inceleyebilirsiniz.