Balon Süsleme & Fikirler & Teknikler

Balon süsleme ile ilgili detayların aktarıldığı sayfada çeşitli balon süsleme örnekleri hakkında içerik ve görsellere yer verilmiştir. Lateks balonlar, farklı boyutlarıyla, süslemelerde kullanılan vazgeçilmez dekorasyon ürünlerindendir. Farklı görünümler elde etmek, farklı tasarımlar yapmak mümkündür. Hayal gücünü zorlayan tasarımların ortaya çıkması için farklı renk ve boyutlardaki lateks balonlar süslemenin ana öğesidir.

Balon süsleme açılışların ve organizasyonların vazgeçilmezlerindendir. Farklı renk ve boyutlardaki lateks balonlarla ve yardımcı malzemelerle yapılan balon süsleme örnekleri ile göz kamaştırıcı ortamlar yaratmak mümkün. Zincir balon tekniğiyle evinizi ya da istediğiniz bir mekanı hareketlendirebilirsiniz.

Balondan çiçek yapımı, balondan papatya yapımı; harf, kalp ve hayvan figürleri yapmak dekorasyon balonlarıyla olanaklı hale geliyor.

Profesyonel balon süsleyicilerinin dokunuşu ile muhteşem balon dekorasyon tasarımları ortaya çıkabilmektedir. Balonlarla, isim, şekil, çiçek ya da papatya deseni, hayvan figürü, kalp, kostüm, tag, zincir gibi sınırsız tasarım oluşturulabilir. Yapılmak istenen balon süsleme şekilleri ile ilgili öğretici videolardan incelenerek denenebilir ya da balon süsleme firmalarından talebinizle ilgili hizmet oluşturabilirsiniz.

Profesyonel işler için bulunduğunuz bölgede organizasyon firmalarını araştırabilir; ihtiyacınıza uygun balon tasarımları ile irtibat kuracağınız firmadan balon süsleme fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sosis balonlarla çiçek yapımı.Uygulama, Loslocos Animasyon

Evde Balon Süsleme (Butik Organizasyonlar için)

Doğum günü organizasyonları için evde balon süsleme yapma ihtiyacınız olabilir ve bu tarz butik organizasyonlar için balon süsleme teknikleri ile ilgili örnekleri inceleyerek deneyebilirsiniz. Balon süsleme nasıl yapılır şeklinde bir arayışla alternatif görsel ve videolara ulaşabilir; evde küçük uygulamalar yaparak deneyebilirsiniz. Video için bknz: Balon zinciri nasıl yapılır

balon süsleme nil yeşili

Balon bağlamak için balonun uzun boğazından faydalanılmalıdır. Balon bağlamak için ip ya da benzeri bir malzeme kullanılmaz. Balonu kolay bağlamak için çok fazla şişirmemeli boğaz boyundaki esnekliği kontrol ederek optimum seviyeyi tespit etmelisiniz. Zincir balon ya da tag yapımında balonları rafya ya da diğer iplerin üzerine bağlayarak balonları birleştirmeniz gerekir. İpe dizilen balonlar simetrik bir görüntüye sahip olacaktır.

Balon süslemesinde tül, çiçek gibi yardımcı ürünler de kullanılmaktadır. Yabancı bloglardan balon süsleme fikirleri hakkında bilgi edinebilir ve kendin yap bölümlerinde tarif edilen adımları izleyerek denemeler yapabilirsiniz. Kalisan.com.tr’de hiçbir alıntı fotoğraf kullanılmadığından dolayı uygulamalarla ilgili çalışma yapıldıkça sayfaya görsel eklenecek; paylaşılan fikirlerden esinlenerek dekorasyon örnekleri paylaşılacaktır.

Evde Balon Süsleme İçin Yardımcı Hazır Baskılı Ürünler

Evde balon süsleme için özellikle doğum günü süslemelerinde ihtiyacınız olan hazır baskılı balonlar, deneyim gerektirmeden hazırlanabilecek türde. Hemen hemen tüm renk ve konseptlerde üretilen balonları doğum günü süsleri ile birlikte ya da sade olarak kullanabilir; organizasyonlarınızı renklendirebilirsiniz. Doğum günü balonları sayfasında tüm örnekleri görebilirsiniz.

Hazır konfeti baskılı balonlar
Meyve baskılı balonlarla süsleme
Dört farklı renk çeşiti ile üretilen unicorn balonlar da süslemelerde kullanılabilir.
Beş farklı renk çeşiti ile üretilen flamingo balonlar süslemelerde kullanılabilir.
Doğum günü süslemelerinde tercih edilen yıldız baskılı balonlar

Süslemelerde Balon Tercihi ve Balonların Dayanma Süresi

İhtiyacınız olan tüm renkleri Kalisan e-mağaza üzerinden alabilirsiniz. Balon süslemeleri ülkemizde çoğunlukla açılışlarda zincir balon yapmak suretiyle oluşturulur. Bazı ülkelerde daha çok konsept tasarımların oluşturulmasında balonlardan faydalanılmaktadır.

konfetili balon


Yapılan balon süslemeleri dış mekan için 1-2 gün dayanır.Hava şartlarına göre bu sürede artış ya da azalış gözlemlenebilir.Yine kullanılan renklerin açık ya da koyu oluşu dış mekan için bir dayanıklılık kriteridir.

İç mekan için yapılan balon süslemelerinde, balonla temasın olmadığı varsayılır ise 7-10 gün yapılan şeklin muhafazası beklenebilir. Ortamın tozsuz ve sabit sıcaklıkta olması elektriklenmeyi azaltacağından dolayı belirtilen süreleri sorunsuz sağlayacaktır.

Anneler günü, sevgililer günü gibi özel tarihler için yapılacak kalpli balon süslemeleri de avmlerde ve mağaza içlerinde şık bir görünüm sağlayacaktır. Küçük organizasyonlar için uygulamayı kendiniz yapabilir; daha büyük organizasyonlar ve profesyonel işler için balon organizasyon firmalarından destek alabilirsiniz.

Firmamıza balon süsleme ve organizasyon talepleri geldiğinde teklif alınması için firmamızla ticareti olan balon süsleme firmalarına yönlendirmeler yapılabilmektedir.

Farklı tekniklerle birleştirilerek balon süsleme örnekleri çoğaltılabilir. Eğitici videolar takip edilerek organizasyon öncesi basit balon süslemelerinin yapılışı hakkında bilgi edinilebilse de profesyonel balon süsleme işlerinin kesinlikle deneyim gerektirdiği söylenebilir.

Balon Süslemede Kullanılan Balonlar

Yaygın olarak kullanılan 12” ölçüsünde 4 gr’lık  dış mekan dekorasyon balonları ya da 3,2 gramlık iç mekan dekorasyon balonları kullanılır. Diğer ürün ve boyutlar boyutlar aşağıda belirtilmiştir.

  • 5” Dekorasyon balonları
  • 8″ Dekorasyon balonları
  • 12″ Dış mekan dekorasyon balonları
  • 12″ Metalik balonlar
  • 12″ iç mekan dekorasyon balonları
  • 27″ -30″ – 36″ jumbo dekorasyon balonları

Harf Balon Yapımı

Harf balon yapımında en iyi görüntü 5” dekorasyon balonları ile elde edilebilir. Ana profil için ince alüminyum levha ile harflerin hattı çıkarılır ve küçük balonlarla levhanın etrafı sarılarak oluşturulur. Bu uygulama ile yapılan harf balonları dilediğiniz yere asarak da kullanabilirsiniz.

Harf balon yapımı için 12″ balonlar tercih edilecekse olabildiğince küçük şişirilmelidir, aksi durumda balonlar arasında kalan mesafe görüntüyü olumsuz etkileyecektir.

Harf balon uygulaması kapalı ortamda yapılacaksa ve duvara monte edilmek isteniyorsa alüminyum levha olmaksızın da yapılabilir. Bu durumda ihtiyacınız olacak malzeme çift taraflı banttır. Balonların duvara yapışmasını sağlayacak bu bant ile harflerin sınırları çizilir; kalan boşluklara da şişirilecek balonlar yine çift taraflı bant yardımı ile salaş bir şekilde yerleştirilir.

Balonların farklı ölçülerde olması, farklı büyüklüklerde şişirilmesi ve açılarının farklı olması daha özgün balon süslemelerini ortaya çıkarmaktadır.

Yukarıda anlatılan uygulama ile balonla isim de yazılabilir. Harf balon yapmanıza imkan tanıyan 5” ve 12” balonları Kalisan e-mağaza üzerinden dilediğiniz renklerde satın alabilirsiniz.

Balonlarla Rakam Yapımı

Hazır olarak gümüş, altın gibi standart renklerde satışa sunulan rakamlı folyo balonların organizasyon konseptinizi yansıtmadığını düşünüyorsanız farklı lateks balon renkleri ile basit rakamlar yapmanız mümkün. Bir ip üzerine düz sıra halinde balonları dizdikten sonra balonlara rakam şeklini vermeniz mümkün. Daha nizami görüntü için ip yerine ince alüminyum tel ya da boru kullanabilirsiniz.

Kalp Balon Yapımı

Kalp şekilli balonlar ihtiyacınızı karşılamıyorsa ve arayışınız balonlarla yapılmış kalp şekli ise bunu lateks balonlarla farklı tasarım ve renklerle yapabilirsiniz. Sadece kırmızı, sadece pembe ya da ombre denilen yöntemle belirli renk kombinasyonlarını sırayla kullanmanız mümkün.

İhtiyacınız olan harf balonlarda olduğu gibi ince alüminyum levhadır. Kolay eğilebilme özelliğine sahip bu ürünleri kolaylıkla istediğiniz forma getirebilirsiniz. İstenilen forma getirilen alüminyum levha oluşturulacak şeklin sabit kalmasını sağlayacaktır.

Daha fazla zaman alsa da uygulamalarda 5″ ölçüsündeki küçük balonlar kullanılmalıdır. Küçük şiştiğinden dolayı yüzey teması az olan balonlar kalp şeklini vermenizde kolaylık sağlayacaktır. Örnek videoların bir çoğunda 5” balonlar kullanılmaktadır. Biz de uygulamamızı 5″ beyaz ve açık pembe balonlarla hazırladık.

[justified_image_grid preset=c1 height_deviation=225 lightbox=photoswipe3 mobile_lightbox=photoswipe3 orderby=date_desc limit=0 max_rows=0 aspect_ratio=1 disable_cropping=yes load_more=click load_more_limit=40 rml_id=217]

Tülle Balon Süsleme

Tülle balon süsleme son zamanlarda popüler olan butik organizasyon uygulamalarından. Helyum gazı ve tül kombinasyonuyla balonu daha farklı görünüme kavuşturabilirsiniz. Alternatif renklerde satışa sunulan tüller, helyum gazı ile doldurulmuş balonların çevresine sarılır ve görünüm farklılaştırılır.

Daha çok düğün ve doğum günü süslemelerinde tercih edilebilecek tülle balon süsleme örneğinde balonun ağırlığı tülden dolayı daha fazla artacağından dolayı balonun havada kalma süresi oldukça azalacaktır. Bu sebeple, 5-6 saat şeklini muhafaza edeceği varsayılarak zamanlama planlanmalıdır. Kış aylarında bu süre daha da azalacaktır.

Şeffaf Balonlarla Konfetili Balon Yapımı

Şeffaf balonlarla konfetili balon yapımı da sıkça aranan balon dekorasyon örneklerinden. Kalp ya da yuvarlak şekilli şeffaf lateks balonların içinin konfeti ya da renkli kağıtlarla doldurulması ve helyum gazı ile şişirilmesi suretiyle oluşturulur. Yaptığımız uygulamalarda şekilli delgeçlerden ve konfeti yerine kırtasiyelerde bulunan yumuşak dokulu kağıtları tercih ettik. İlgili görseller için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Şeffaf Balon

Balonlarla Hayvan & Çiçek Figürleri Yapma

Sosis balonların da devreye girdiği bu süsleme modelinde alternatif birçok tasarım oluşturulabilir. Sosis balon nefesle ya da elektirikli makinelerle şişmeyecektir; bu uygulamayı yaparken sosis balon için özel üretilmiş yassı balon pompalarını tercih etmelisiniz.

5″ balonlarla yapılan kalp örneği.