Balon baskısı nasıl yapılır?

Balon baskısı nasıl yapılır? konusu ile ilgili yazıyı sayfada bulabilir; sayfadan baskılı balon üretimi ve çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Balon baskısında serigrafi tekniği kullanılır. Serigrafi tekniği matbaa baskısına uygun olmayan metal, kumaş gibi ürünlerde kullanılan bir yöntemdir. Şablona aktarılan grafik esneklik değerine sahip balon baskı boyaları ile uygulanır.

Logo baskılı balon üretimi için kullanılan renk sayısı kadar klişe yapılır.  Hareketli ve esnek bir yüzeye baskı yapıldığından dolayı renk sayısı sınırlıdır. Kaliteli bir balon baskısı için stabil bir makine şarttır.  Balon baskı makineleri saatte 1.000 dolayında baskı yapabilir sunumu aslında döngüye giren balonu ifade eder. Bu sebeple kullanılabilir balon sayısı uygulanan işe ve balona göre değişir.

Baskılı balon üretiminde çok renkli ve komplike işlerde patlama ve boya bulaşmalarından kaynaklı telefat oranı artacağından dolayı saatte basılabilecek adet azalacaktır. Bu sebeple her işin basılabileceği makineler farklılaştırılmıştır ve bir saatte basılabilecek sayı değişiklik gösterecektir. Balonun kaliteli olması da üretim sayısında önemli faktörlerdendir.

Hassas olmayan, hareketli bir ürünü sabit muhafaza edemeyen ve stabil olmayan balon baskı makineleri ile 4 renkli komplike bir iş için 1 saatte 100 adet ürün almak dahi olanaklı değildir. Bu sebeple temas halinde olan renklerin arası açılarak basılabilir formata getirilmesi gerekir.

Logodaki renkler üst üste geliyor ise renk farklılıklarının önüne geçmek için klişeler arası mesafeyi açmak gerekir ki yeterli kurutma sağlanabilsin. Elbette mesafenin uzaması şişmiş balonun içindeki havanın muhafazasını zorlaştıracağından hatalı işler ortaya çıkabilir. Prensip balonun formunun bozulmadan baskının tamamlanabilmesi olduğundan tasarıma özel baskı makineleri kullanılmaktadır.

Balon baskısında hatta girecek balonun kalitesi önemlidir. Kaliteli balon, beraberinde kaliteli baskıyı getirir. Darbeye uygun olmayan, minimum gramaj ve esneklik değerlerini sağlamayan balonlarla üretim sürecini yönetmek çok kolay olamayacağı gibi; süreç dakik ve hızlı olması gereken sektör için oldukça stresli olacaktır.

Kalisan üretimi baskı balonları; boğaz boyu, sertlik derecesi, baskıya direnci, uygunluğu, baskı boyaları ile uyumu ve hemen toparlayarak eski formuna gelmesi sebepleriyle bazı ülkenin baskılı balon üreticileri tarafından da tercih edilmektedir.

Kalisan balon baskı fabrikasında reklam ve promosyon amaçlı logo baskılı balon ve hazır baskılı temalı balonlar üretilir. Logo baskılı balonlar müştenin istediği miktar ve özelliklerde yapılırken hazır baskılı balonlar seri ürünlerdir ve üretime alındığında her partiden en az 200.000 adet basılır. Ay Yıldız, doğum günü, puantiyeli, happy new year vs. 80’e yakın tema ve farklı varyasyonlarda balon üretimi yapılmaktadır.